Biztos te is hallottad már azt a kifejezést, hogy finommortorika. Mit is jelent pontosan és miért is fontos erről beszélni?
A szakirodalom szerint: Finommotorika = a kéz, az ujjak mozgékonysága, együttműködése. A kézmozgás vezérlésében szerepet játszik a szem irányítása, a tapintásos érzékelés, a térben való tájékozódás, a figyelem, a tónusos alkalmazkodás, a forma megtervezésének és visszaadásának összessége.
Vagyis a finommotorika hétköznapi néven a kéz finom, apró mozgásainak összerendezettsége. Mindennapjainkban nagyon fontos szerepet tölt be, gondold csak végig egy napodat. (öltözködéskor zipzárazunk, gombolunk, patentolunk, elkészítjük a reggeli szendvicseket, majd bekötjük a cipőnket, és bezárjuk az ajtót). Nem is gondolnánk, hogy közben ujjaink, és kezünk már mennyi mindent csinált, számunkra rutinból, észrevétlenül. Ahhoz hogy erre a szintre eljusson a kezünk, gyermekként nagyon sokat kellett gyakorolnunk.
A nagycsoportos óvodások kézügyességének, finommozgásának fejlesztésével az írást készítjük elő. Az első osztályba lépve, hogy a gyermek képes legyen a helyes ceruzafogásra és betűk formálására nagyon fontos a csukló és az ujjak könnyed, szabad mozgása. Minél görcsösebbek az ujjacskák a betűalakítás is annál nehezebben megy majd az iskolában.
De mivel is segíthetjük, fejleszthetjük az ujjacskákat játékosan otthon?
- Ujjak erősítése: szorítsunk össze labdát, szivacsot
- Gyurmázzunk sokat a gyermekekkel. Ha már nagyon ügyesek vagytok csukot szemmel is kipróbálhatjátok az alkotást.
- Mondókákat kísérjük ujjmozgással:
- Csip-csip csóka.....
- Kipp, kopp, kipi-kopp
- Laza ujjmozgásokkal játszuk el, hogy "esik az eső" : tenyérrel lefelé csak az ujjakat mozgassuk.
- Zongorázzunk az asztalon
- Sétáljunk mutató és középső ujjunkkal az asztalon
- Laza csuklóval integessünk
- Szorítsátok ökölbe a kezeteket és végezzetek csuklókörzést.
- 2 ujjal csipegessetek az asztalról apró tárgyakat, pl: rizsszem, babszem stb
- Fessetek, rajzoljatok. Az ecset és ceruza fogása és mozgatása mind az ujjakat mind a csuklót megtornáztatja.
- A fűzős játékok nemcsak a finommotorikát , de a szem-kéz koordinációt is kíválóan fejlesztik.
Ne feledd a közös játék mindig jó szórakozás és gyermeked észre sem veszi, hogy közben fejlődik ügyesedik, ujjacskája. Meglátod mekkora mosoly jelenik meg az arcocskáján, amikor először sikerül begombolni a kabátját vagy bekötni a cipőjét.
Sok sikert!